کیت تشخیص همزمان ویروس کرونا و آنفلوآنزا در اراک رونمایی شد

۲۹ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۸ اصلی
تعداد بازدید:۳۹۷۸۱
ایسنا/مرکزی با حضور استاندار مرکزی و سایر مسئولان استانی، از کیت تشخیص همزمان ویروس کرونا و آنفلوآنزا AوB در اراک رونمایی شد.

سیدعلی آقازاده روز پنجشنبه 29 خرداد در حاشیه رونمایی از کیت‌ تشخیص همزمان کرونا و آنفلوآنزای Aو B اظهار کرد: کیت آزمایشگاهی تست همزمان سه ویروس برای اولین بار در کشور ساخته و به نام استان مرکزی ثبت شده که امیدواریم به زودی تا پایان تابستان شاهد تولید انبوه این کیت در کشور باشیم. کیت های مشابه این کیت که از چین و آلمان وارد می‌شد نیازمند زمان دو ساعته برای تشخیص است و این درحالی است که زمان لازم برای این کیت یک ساعت و 20 دقیقه است، همچنین هزینه ساخت آن نیز نسبت به موارد مشابه خارجی کمتر است.

وی در خصوص وضعیت استان در خصوص ویروس کرونا بیان کرد: در صورتی که فعالین جامعه اعم از اصناف، تولیدکنندگان، ادارات، مردم و ... رعایت موارد بهداشتی را انجام ندهند، متاسفانه وارد مرحله جدیدی از شیوع بیماری می‌شویم که برای استان و مردم تهدیدکننده خواهد بود، شرایطی که امروز این شرایط در برخی استان های همجوار و استان های جنوبی حاکم است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در صورتی که شرایط استان بحرانی شود، با استفاده از تمام اهرم ها و ابزارهای موجود به منظور ایجاد محدودیت های انقباضی اقدام خواهد شد البته امیدواریم با همکاری مردم به این مرحله نرسیم. با رعایت موارد و پروتکل های بهداشتی می‌توان پیک دوم را نیز همانند پیک اول با کمترین تلفات پشت سرگذاشت.

آقازاده با بیان اینکه به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم دوباره شرایطی ایجاد شود که تخت های بیمارستانی زیر بار بیماران کرونایی برود، اضافه کرد: در 10 روز گذشته رکورد تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در استان زده شده بطوریکه تعداد مبتلایان از حدود روزانه 50 بیمار به حدود روزانه 70 بیمار رسیده و این آمار خطرناک و نگران کننده است.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز افزود: آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کلینیک امام رضا(ع) اراک، موفق به اختراع کیت تشخیص همزمان سه ویروس شد که با احتساب این طرح، در این مدت 54 طرح پژوهشی در استان مرکزی مصوب شده است.

سیدمحمد جمالیان بیان کرد: مطمئنا در پاییز و زمستان نیاز کشور به این کیت افزایش خواهد داشت و با افزایش تولید، توانایی صادرات این کیت نیز وجود دارد و با همکاری پارک علم و فناوری تاکنون دو شرکت در سطح کشور آمادگی خود را برای تولید انبوه این کیت اعلام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: متاسفانه با توجه به تعطیلات چند هفته گذشته و روزهای جاری، شاهد افزایش مسافرت های مردم از استان های همجوار به استان هستیم که این رفت و آمدها و افزایش برگزاری مراسمات عروسی و عزاداری ها سبب شکننده شدن وضعیت استان شده است، البته هنوز استان به مرحله بحران نرسیده، اما اگر مردم رعایت نکنند طی دو هفته آینده به بحران درمان خواهیم رسید.

جمالیان بیان کرد: تعداد افراد بستری شده در بیمارستان ها تک رقمی شده بود اما امروز در استان 54 بیمار بستری هستند و این میزان رو به افزایش و موارد شناسایی شده به حدود 80 نفر در روز رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه مرگ و میر در استان افزایش چشمگیری نداشته است،  اضافه کرد: از مردم تقاضا داریم از مسافرت ها و حضور در مراسمات و برگزاری مراسم خودداری کنند. تمایلی به اعمال مجدد محدودیت ها نداریم اما در صورتی که الزامات رعایت نشود راهی جز اعمال محدودیت های مجدد وجود ندارد پس لازم است مردم این موضوع را جدی بگیرند.

جمالیان یکی از معضلات حوزه درمان را کمبود پرستار نسبت به تخت های بیمارستانی دانست و گفت: پس از طرح این موضوع با وزیر بهداشت و درمان و درخواست جذب پرستار، با بکارگیری 136 نیروی پرستار جدید در استان موافقت شده است.

وی بیان کرد: پیگیر دریافت مجوز 136 پرستار دیگر هستیم که قول های اولیه در این خصوص به استان داده شده است.

بهزاد خوانساری نژاد دانشیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز بیان کرد: همزمان شدن شیوع کرونا ویروس با آنفلوآنزای فصلی و نگرانی جامعه درمانی کشور در خصوص بیماری کرونا موجب شد که محققان حوزه پزشکی و آزمایشگاهی استان این پژوهش مهم را انجام دهند.

وی افزود: تولید این کیت هزینه کمتر و صرفه جویی در زمان را به همراه دارد، از سه ماه پیش طراحی این کیت توسط گروه پنج نفره متخصصان در اراک آغاز شد.

متخصص ویروس شناس بیان کرد: معمولا بیمار مراجعه کننده به یکی این سه ویروس مبتلاست اما اگر بیمار به هر سه هم مبتلا باشد این کیت قدرت تشخیص هرسه آنها را دارد.

دکتر خوانساری نژاد اضافه کرد: هزینه تحقیقاتی اولیه تولید این کیت کمتر از 30 میلیون تومان بوده و در حال حاضر دو شرکت برای تولید انبوه این محصول آمادگی خود را اعلام کرده‌اند.